Rekonwalescencja po wszczepieniu implantu prącia

Rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia implantu prącia jest dla pacjentów często jednym z najbardziej niepokojących aspektów tej formy leczenia. Na szczęście powrót do pełni zdrowia jest często szybszy i mniej bolesny niż spodziewa się tego większość pacjentów. Czas rekonwalescencji jest różny u poszczególnych pacjentów, obrzęk i dyskomfort u części pacjentów ustępuje szybciej niż u innych.

Czas rekonwalescencji po chirurgicznym wszczepieniu implantu prącia

Na ogół okres rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia implantu prącia trwa około 1 do dwóch tygodni. Nacięcie powinno zagoić się w ciągu 5 dni od zabiegu. Obrzęk i dyskomfort ustępują w znacznej mierze w czasie pierwszego tygodnia. Przebieg rekonwalescencji można ułatwić stosując proste środki podejmowane w okresie bezpośrednio po zabiegu, takie jak unoszenie moszny i obkładanie lodem w celu zmniejszenia obrzęku. Nie wolno przykładać lodu bezpośrednio na mosznę czy prącie, ponieważ może to spowodować uszkodzenie skóry i odmrożenie. Do unoszenia moszny można wykorzystać np. mały ręcznik wetknięty między nogi. Rekonwalescencję przyspieszy również stosowanie podtrzymującej bielizny lub jock strapów, utrzymywanie prącia skierowanego w kierunku pępka, a także unikanie dźwigania czy jakiejkolwiek intensywnej aktywności przez 2 tygodnie po zabiegu.

Aktywacja i dezaktywacja implantu prącia

Większość lekarzy nie zaleca aktywacji/dezaktywacji implantu w czasie pierwszych dwóch tygodni po zabiegu. Takie postępowanie zapewnia większy komfort w czasie pierwszego użycia urządzenia. Pociąganie za pompę w mosznie w początkowym okresie rekonwalescencji może pomóc w usytuowaniu pompy w miejscu, w którym później będzie łatwiej dostępna i dzięki temu łatwiejsza w użyciu. Implant prącia jest aktywowany zwykle 2 do 4 miesięcy po zabiegu i na ogół odbywa się to w gabinecie lekarskim. Lekarz lub osoba działająca na jego polecenie instruuje pacjenta w jaki sposób prawidłowo aktywować i dezaktywować implant prącia. Dostępne są modele służące do wizualizacji całego procesu. Po praktycznym instruktażu w gabinecie lekarskim, pacjentom zaleca się aktywację i dezaktywację implantu w domu, przynajmniej raz dziennie. Pacjent nabiera w ten sposób wprawy w użytkowaniu urządzenia a prącie dzięki takiemu postępowaniu przyjmie swoją maksymalną wielkość. Nabranie pewności siebie w procesie aktywacji implantu nie następuje u pacjentów od razu. W razie wynikającego stąd zniechęcenia czy frustracji, pacjent powinien zwrócić się do lekarza z prośbą o dodatkowe instrukcje.

Nabranie pewności siebie w procesie aktywacji implantu nie następuje u pacjentów od razu. W razie wynikającego stąd zniechęcenia czy frustracji, pacjent powinien zwrócić się do lekarza z prośbą o dodatkowe instrukcje

Część pacjentów obawia się, że z powodu braku umiejętności mogą uszkodzić urządzenie w czasie prób jego aktywacji/ dezaktywacji. Dobra wiadomość jest taka, że uszkodzenie implantu w takich okolicznościach jest bardzo mało prawdopodobne, a pacjenci szybko nabywają potrzebnych umiejętności i wprawy. W razie obaw, że urządzenie nie działa, pacjent powinien zwrócić się z tym do lekarza. Długotrwałe problemy z implantem prącia są rzadkie i na gół można je rozwiązać w gabinecie lekarskim.

Możliwe skutki uboczne procedury wszczepienia implantu prącia

Skutki uboczne procedury wszczepienia implantu prącia obejmują utworzenie krwiaka wokół pompy, długotrwały obrzęk, dyskomfort trwający dłużej niż kilka tygodni, a w mniej niż 1% przypadków infekcja przy implancie. Wiele z wymienionych skutków ubocznych ustępuje bez konieczności podejmowania dodatkowych działań. Ryzyko infekcji jest minimalizowane przez wybór implantu prącia z powłoką antybiotykową i wykonanie zabiegu przez doświadczonego implantologa.

Lepsze erekcje i satysfakcja pacjentów

Dla większości pacjentów rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia implantu prącia nie jest trudnym czasem. Proste czynności, jak uniesienie moszny i wypoczynek mogą znacząco poprawić komfort i przyspieszyć proces zdrowienia. Po krótkim okresie gojenia pacjenci przez resztę życia mogą cieszyć się z prawidłowych erekcji i czerpać radość z powrotu do aktywności seksualnej.