Chirurgia prącia w zaburzeniach erekcji
Zaburzenia erekcji to schorzenie istotnie pogarszające jakość życia. Dotykają one setek milionów mężczyzn na całym świecie a częstość ich występowania rośnie z wiekiem.
Wprowadzenie inhibitorów difosfoesterazy typu 5 (Viagra™) w 1998 roku przyczyniło się do wzrostu świadomości pacjentów szukających możliwości leczenia zaburzeń erekcji. Jednakże doustne leki na zaburzenia erekcji są nieskuteczne w przypadku wielu mężczyzn a ich skuteczność może się obniżać z upływem czasu. Pośród wielu opcji leczenia zaburzeń erekcji implantację protezy prącia charakteryzuje wysoki odsetek satysfakcji pacjentów i niski odsetek awarii mechanicznych. Implanty prącia są hydrauliczne lub półsztywne.
Pośród wielu opcji leczenia zaburzeń erekcji implantację protezy prącia charakteryzuje wysoki odsetek satysfakcji pacjentów i niski odsetek awarii mechanicznych
Najwyższe wskaźniki zadowolenia z zabiegów chirurgicznych w leczeniu zaburzeń erekcji osiąga implantacja trzyczęściowej hydraulicznej protezy prącia (IPP). Hydrauliczna proteza prącia stała się powszechnie akceptowanym rozwiązaniem w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn opornych na pozostałe formy terapii.
Zabiegi chirurgiczne w leczeniu zaburzeń erekcji, polegające na wszczepieniu hydraulicznej protezy prącia są wykonywane od ponad 40 lat, a stosowanie implantów półsztywnych rozpoczęto jeszcze wcześniej. Są to najprostsze protezy składające się z dwóch plastycznych (zginalnych) prętów wszczepianych chirurgicznie do ciał jamistych prącia. Współcześnie wielu mężczyzn wybiera hydrauliczne protezy, umożliwiające erekcję na żądanie w dowolnej chwili. Protezy hydrauliczne są znacznie łatwiejsze do ukrycia i bardziej naturalne.
Każdy zabieg chirurgiczny obciążony jest ryzykiem wystąpienia powikłań
Możliwe powikłania związane z implantami prącia:
- Krwawienie
- Infekcja
- Tkanka bliznowata
- Uszkodzenie sąsiednich organów i tkanek
- Uszkodzenie mechaniczne
Aby zminimalizować ryzyko infekcji, wielu pacjentów jest poddawanych przez urologów protetyków specjalnemu postępowaniu przed- i pooperacyjnemu. Ja na przykład, proszę pacjentów o zrobienie specjalnego przedoperacyjnego oczyszczenia pachwin oraz wstrzymanie przed operacją przyjmowania leków rozrzedzających krew. Przed wypisaniem do domu pacjenci proszeni są o noszenie bielizny podtrzymującej mosznę i unoszącej prącie w kierunku pępka. Ułatwia to tworzenie kapsuł wokół cylindrów, co umożliwia prawidłowe fizjologiczne odchylenie prącia do góry w czasie erekcji.
Co do aktywności seksualnej i rekonwalescencji po zabiegu, implant prącia lub proteza jest zwykle aktywowana po raz pierwszy w czasie wizyty w gabinecie lekarskim, kiedy obrzęk już częściowo ustąpił
W czasie zabiegu wszczepienia implantu wykonywane jest zwykle nacięcie o długości 2,5 cm do 5 cm. Wielu urologów protetyków stosuje zastrzyki w celu długotrwałego i miejscowego znieczulenia obszaru operacyjnego. Zmniejsza ono również ból operacyjny bezpośrednio po zabiegu. Jednym z kluczy do powrotu do zdrowia po operacji jest chodzenie kilka razy dziennie, począwszy od pierwszego dnia po operacji. Początkowo, podobnie jak w przypadku większości dowolnego rodzaju operacji prącia, występuje obrzęk i zasinienie narządów płciowych, które zmniejsza się z czasem. Ból najczęściej ustępuje po 5 do 7 dniach.
Co do aktywności seksualnej i rekonwalescencji po zabiegu, implant prącia lub proteza jest zwykle aktywowana po raz pierwszy w czasie wizyty w gabinecie lekarskim, kiedy obrzęk już częściowo ustąpił. Ma to miejsce około 4 do 6 tygodni po zabiegu. Po 3 miesiącach od zabiegu większość pacjentów potrafi napompować implant w mniej niż 20 sekund i wypuścić płyn w jeszcze krótszym czasie. Ponieważ implant jest całkowicie ukryty w ciele, mężczyźni mogą swobodnie wykonywać normalne czynności, takie jak branie prysznica na siłowni. Proteza prącia nie zaburza wrażeń dotykowych na skórze prącia ani zdolności mężczyzny do osiągnięcia orgazmu. Nie ma też wpływu na ejakulację.
Zabiegi chirurgiczne w leczeniu zaburzeń erekcji są powszechnie stosowane. Zapewniają bardzo dobre i długoterminowe wyniki dobrze opisane w literaturze medycznej. Zgodnie z tymi doniesieniami odsetek zadowolenia pacjentów jest wysoki przy równocześnie niskim odsetku uszkodzeń mechanicznych. Dla wielu mężczyzn implantacja protez prącia to bardzo korzystna opcja leczenia zaburzeń erekcji, którą należy rozważyć.