Fala uderzeniowa jako metoda leczenia zaburzeń erekcji
Fala uderzeniowa o niskiej energii i częstotliwości to innowacyjna opcja leczenia zaburzeń erekcji. Zastosowanie fali uderzeniowej jako leczenia pierwszego rzutu u pacjentów z zaburzeniami erekcji zalecane jest w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego już od 2013 roku. W badaniach przeprowadzonych na ludziach nie odnotowano skutków ubocznych zarówno w trakcie leczenia, jak i po terapii.
Fala uderzeniowa pozytywnie wpływa na leczenie zaburzeń erekcji
Ponadto pacjenci deklarowali wysoki poziom zadowolenia z leczenia, a skuteczność poprawy funkcji erekcyjnej utrzymywała się przez długi czas. Dotychczasowe dowody wskazujące na efektywność, bezpieczeństwo, komfort pacjenta i prostotę przeprowadzenia terapii ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) skłaniają do powszechniejszego stosowania tej metody w celu poprawy funkcji erekcyjnej.
Terapia ESWT wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, a zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesny. Szybko przynosi ulgę w bólu i jest nieinwazyjny dla pacjentów, którzy szybko wracają do normalnej aktywności. Głównym wskazaniem do terapii są zaburzenia erekcji o podłożu naczyniowym. Mechanizm działania tej procedury polega na nasileniu wazodylatacji, usprawnieniu mikrokrążenia i wzmożonej angiogenezie.
Fala uderzeniowa w zaburzeniach erekcji
Fala uderzeniowa jest falą mechaniczną (akustyczną) o niewielkiej częstotliwość do 20 Hz (zakres infradźwięków), w której następuje gwałtowna zmiana ciśnienia rozchodząca się w przestrzeni. Cechuje ją szybki i wysoki wzrost ciśnienia w stosunku do ciśnienia otoczenia. Najczęściej są to wartości od 50 do 80 MPa. Czas narastania fali jest krótszy niż 10 ns. Drgania mechaniczne rozprzestrzeniają się w tkankach ludzkiego ciała z szybkością około 1540 m/s. Wszystkie urządzenia do terapii falą uderzeniową, stosowane w ortopedii, urologii czy dermatologii, wykorzystują falę wytworzoną poza ciałem pacjenta (ekstracorporeal), która następnie zostaje precyzyjnie przekazana do tkanek docelowych.
W leczeniu zaburzenia erekcji wykorzystuje się falę o niskiej energii (low energy shock-wave) nieprzekraczającej 0,2 mJ/mm. Charakteryzuje ją niewielka częstotliwość od 1 do 8 Hz, średni zasięg działania (około 12,5 cm) z maksimum na głębokości 6 cm. Zabieg należy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu. Pełny cykl leczenia to od 4 do 6 sesji.
PiezoWave 2 – aparat do terapii falą uderzeniową najnowszej generacji
Obecnie w praktyce klinicznej stosowane są urządzenia wykorzystujące różne mechanizmy wytwarzania fal uderzeniowych. Jednym z najpopularniejszych jest najnowszy aparat firmy Richard Wolf – PiezoWave 2. Jest on najbardziej zawansowanym urządzeniem tego typu na rynku. „Sercem” urządzenia PiezoWave2 jest piezoelektryczne źródło generowania fali uderzeniowej, charakteryzujące się wielką wydajnością. Elementy piezoelektryczne są ułożone w formie mozaiki wypełniającej sferyczną czaszę i pobudzane jednocześnie impulsem elektrycznym z generatora. Umożliwia to precyzyjne zogniskowanie fali uderzeniowej w tkance.
Przekazanie energii w głąb tkanek odbywa się za pośrednictwem żelowych kołpaków. Każdy z nich ma określoną głębokość penetracji, dzięki czemu energia może być dostarczana w precyzyjny sposób.
Precyzyjnie dobrana strefa ogniska pozwala na bardzo dokładne przeprowadzenie zabiegu i zapewnia ochronę tkanek, które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu ogniska.
Kolejną zaletą kołpaków jest zredukowanie oddziaływania na powierzchnię skóry oraz tkankę kostną nieosłoniętą przez tkanki miękkie, co w znaczący sposób zmniejsza odczucie bólu w trakcie wykonania zabiegu. PiezoWave2 generuje liniową falę uderzeniową, wykorzystując technologię LSTC-ED, która dopasowuje aplikację fali uderzeniowej do kształtu ciał jamistych. Prospektywne i wieloośrodkowe badanie kontrolowane placebo, przeprowadzone na grupie 75 pacjentów, wykazało znaczącą poprawę wyników kwestionariusza IIEF, a leczenie zakończyło się sukcesem u 81% pacjentów, już po pierwszym miesiącu.
Źródła:
- Tara S, Miyamoto M, Takagi G, et al. Low-energy extracorporeal shock wave therapy improves microcirculation blood flow of ischemic limbs in patients with peripheral arterial disease: pilot study. J Nippon Med Sch. 2014; 81(1): 19–27, indexed in Pub-med:
- Nishida T, Shimokawa H, Oi K, et al. Extracorporeal cardiac shock wave therapy markedly ameliorates ischemia-induced myocardial dysfunction in pigs in vivo. Circulation. 2004; 110(19): 3055– 3061, doi: 1161/01.CIR.0000148849.51177.97, indexed in Pubmed:
- Lew-Starowicz M, Lew-Starowicz Z. Znaczenie utlenowania krwi w patofizjologii i leczeniu zaburzen erekcji. Przegl Seksuol 2006; wyd. specjalne. 2006: 3–10.
- Kikuchi Y, Ito K, Ito Y, et al. Double-blind and placebo-controlled study of the effectiveness and safety of extracorporeal cardiac shock wave therapy for severe angina pectoris. Circ J. 2010; 74(3): 589–591, indexed in Pubmed:
- Clavijo RI, Kohn TP, Kohn JR, et al. Effects of Low-Intensity Extracorporeal Shockwave Therapy on Erectile Dysfunction: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Sex Med. 2017; 14(1): 27–35, doi: 1016/j.jsxm.2016.11.001, indexed in Pubmed:
- Skolarikos A, Alargof E, Rigas A, et al. Shockwave therapy as first-line treatment for Peyronie’s disease: a prospective study. J Endourol. 2005; 19(1): 11–14, doi: 1089/end.2005.19.11, indexed in Pubmed:
- Yee CH, Chan ESy, Hou SSM, et al. Extracorporeal shockwave therapy in the treatment of erectile dysfunction: a prospective, randomized, double-blinded, placebo controlled study. Int J Urol. 2014; 21(10): 1041–1045, doi: 1111/iju.12506, indexed in Pubmed: