Czego spodziewać się po wszczepieniu hydraulicznej protezy prącia (IPP)
Lekarze wykonujący zabieg wszczepienia implantu prącia mają do dyspozycji szereg opcji tej procedury. Umieszczenie hydraulicznej protezy prącia może odbyć się przez nacięcie wykonane na spodniej powierzchni prącia; jest to dostęp prąciowo-mosznowy. Alternatywą dla niego jest wykonanie nacięcia podbrzusza, w obrębie miednicy powyżej prącia; tak wykonany dostęp jest nazywany podłonowym. Ostatnio często stosowany jest dostęp prąciowo-mosznowy, ale początkowo stosowany był dostęp podłonowy. Powodem powrotu do dostępu podłonowego jest łatwość jego wykonania przez chirurga oraz łatwiejsza rekonwalescencja jeśli chodzi o pacjenta, włącznie z krótszym czasem od wykonania zabiegu do powrotu do współżycia.
Procedura
Pacjent pozostaje w szpitalu przez 1 dzień. Przed zabiegiem pacjenci przyjmują antybiotyki. Procedurę wszczepienia implantu rozpoczyna się od wykonania nacięcia o długości około 3 – 4 cm, w przybliżeniu 1 cm powyżej prącia. (Po zabiegu pozostanie mała, prosta blizna, która zazwyczaj jest maskowana przez zarost łonowy).
Po procedurze
Pod koniec procedury lekarz wykonuje czynności, które zapewnią prawidłowe gojenie i rekonwalescencję. Czasami zostawiany jest dren ssący typu Jackson-Pratt na miejscu oraz wykonuję duży opatrunek uciskowy z gazy dookoła prącia. Pozostają one przez około 24 h i, jak wynika z mojego doświadczenia, znacząco przyczyniają się do szybszego powrotu do pełni zdrowia, ponieważ redukują obrzęk – a tym samym ból – po procedurze wszczepienia implantu. Ilość płynu wysiękowego uwalnianego przez dren w ciągu doby to około 200 do 400 cm3.
Hydrauliczny implant prącia, który w chwili zakończenia procedury pozostawia się wypełniony w 75% erekcji, zostaje opróżniony do około 50% w pierwszym dniu pooperacyjnym. Pacjent otrzymuje przede wszystkim antybiotyki doustnie przez 1 tydzień po zabiegu oraz leki przeciwbólowe i zmiękczacz stolca.
Postępowanie po zabiegu implantacji
Ból i niewielki obrzęk utrzymują się przez 10 – 14 dni. Po dwóch tygodniach pacjent przychodzi na wizytę, w czasie której instruowany jest o lokalizacji pompy i sposobie jej używania. Zwykle większość bólu i obrzęku ustępuje do tej wizyty po dwóch tygodniach od zabiegu.
Następna wizyta jest zaplanowana na 5 do 6 tygodni po zabiegu. Wizyta ta ma na celu upewnić się, że pacjent potrafi korzystać z pompy i że obrzęk i dyskomfort całkowicie ustąpiły. Całkowite uwolnienie płynu z cylindrów umożliwia w pełni naturalny wygląd prącia. Implant jest wówczas niemożliwy do wykrycia przez kogoś, kto zobaczyłby pacjenta rozebranego.
Gdy pacjent opanuje czynności pełnego napompowania implantu oraz jego całkowitego opróżniania, jest informowany, że może w pełni swobodnie korzystać z urządzenia. Następnie pacjent jest proszony, aby codziennie maksymalnie napompował urządzenie i pozostawił je w takim stanie przez 20 – 30 minut, bez względu na to, czy uprawia seks, czy nie. Pacjent ma tak postępować przez sześć miesięcy, ponieważ pomaga to w rozciągnięciu prącia i zapewnia lepsze efekty kosmetyczne. Wizyta kontrolna odbywa się 6 miesięcy po zabiegu, a później tylko w razie potrzeby.